A lázas állapot hatása a szervezetre:
A betegmegfigyelés során láthatjuk, hogy a lázas betegnél az anyagcsere folyamatok felgyorsulnak, arcpír, hidegrázás jelenik meg. A hidegrázás fizikai fájdalmat okozhat az izmokban. A beteg izzad ezáltal folyadékot és elektrolitokat veszít, aminek pótlásáról gondoskodni kell. Hidegrázás periódusában mechanikai eszközökkel melegíthetjük a beteget, pl. termoforral, elektromos ágymelegítővel. A láz tartós fennállása a szervezetet megterheli, különösen a lázgörcsben szenvedő gyerekeket.
A hőmérőzés technikája, kivitelezés:
köppenytemperatúra: a szervezet külső felszínén mért hőmérséklet.
- honaljárokban(10 perc)
-szájban( bőrbetegség esetén,3 perc
0,3 c-t le kell venni az értéákből)
magtemperatúra: a szervezet belső hőmérséklete
-húgyhólyagban
- végbélben( 5 perc,-0,5 c-t le kell venni az értékből)
Módszerek. A testhőmérséklet mérésére három módszer áll a rendelkezésünkre: szájban, végiben vagy hónaljban történő mérések. A szájban történő mérés a legalkalmasabb, jó a melléküregekből beáramló levegő, a beteg szájnyitása vagy a megelőző 30 percben evett forró vagy hideg ételek a mérést pontatlanná tehetik. Nem alkalmazható ez a módszer, amennyiben a beteg nem tudja becsukni a száját, gyulladt a szájnyálkahártyája, oxigént kap, eszméletlen vagy érzelmileg labilis, ismert epilepsziás ill. csecsemő ill. kisgyermek. A legpontosabb mérést a végbélben történő vizsgálat eredményezi. A módszert vakbélgyulladás gyanúja esetén alkalmazzuk vagy olyankor,, amikor a szájban történő vizsgálat kontraindikált. Legpontatlanabb a hónalji módszer, azonban bizonyos betegek esetében a legbiztonságosabbnak számít. Némelyik csecsemők és gyermekek vizsgálatára is a hónalji módszert ajánlják.
A klinikai hőmérő. A testhőmérséklet mérésére használhatunk klinikai hőmérőt, amely egy üvegcsövet tartalmaz. Ennek végében van a higany i kiöblösödő részében). Hő hatására a higany kitágul és felemelkedik a csőben. Az üvegen lévő vonalak a fokbeosztást jelzik. Az üvegből lévő klinikai hőmérő a három módszernek megfelelően,három formában kapható, azonban a hőmérsékletet mindegyik egyformán méri és skálájukat hasonlóképpen lehet leolvasni.
Elektronikus hőmérő. Sok kórház használ a szájban történő mérésre elektronikus eszközt (16-4. ábra). Ezeknek olyan szondájuk van, amely a fertőzés átvitelének megelőzése végett eldobható burokkal van fedve. Az elektronikus hőmérő legfontosabb előnye az időmegtakarítás, a digitális kijelző a hőmérséklet emelkedésének megállásakor azonnal mutatja az értéket, ez rendszerint egy perc vagy annál rövidebb időn belül bekövetkezik. Másik előnye a pontosság; miután a hőmérséklet értékét számmal jelzi, kevesebb a hibalehetőség,
A hőmérő tárolása:
Mindig fertőtlenítő oldatban tároljuk a Kórházakban.
Lázcsillapítás módjai:
-gyógyszeres :hőcsökkentő gyógyszerek alkalmazása ( lazcsíllapítok alkalmazása orvosi utasításra.
-fizikális: hütőborogatás, hütőfürdő, kombinált borogatás=gyógyszeres, fizikális borogatás
Eszközök: -jégtömlő=egyszer használatos, + kell egy párnahúzat
-hütőfürdő=kád vizhőmérő+törölköző+ betegszállítás eszköz
-borogatás= törölköző+ tál víz+gumilepedő+ágyvédelem+szárazlepedő+ törölköző
Kivitelezés:
-lázmérés-életjelek(bőrszín,remegés)-beteg közérzete-láz behatározása pl:hőemelkedés,magas láz
BOROGATÁS
Egész test borogatás,vagy részborogatás. A test alá ágyvédelmet teszünk. A tálba 15 fokos vízet készítünk. A kezelendő testrészre felhelyezzük a vizes ruhát. Szárazzal fedjük.
20 percenként cseréljük a vizes ruhát.+dokumentáció
JÉGTÖMLŐ
Ha a beteg bőre sérült .Mindig párna huzatba vagy törölközőbe kell csavarni a tömlőt.
A kezelendő testrészt nyugalomba helyezzük.
FÜRDŐK
A beteg teljes testfelületét hűthetjük ilyen módon .Fürdőbe kisérve a beteget. Láznak megfelelő testhőmérsékletű víz előkészítése. Ruházat eltávolítása. A beteg beleül a kádba +segítség.
A víz fokozatos hűtése, míg a beteg nem kezd dideregni. Kádból kisegítjük a beteget.
Szárazra töröljük, felöltöztetjük és visszakísérjük a kórterembe a beteget.+DOKUMENTÁCIÓ
SZABÁLY: Csak ép bőrre szabad használni a borogatást. Nedves (kb. 22 fokos vízzel) ruhát szárazzal fedni. A borogató ruha anyaga puha anyagú legyen, varrott szélei ne érintkezen a
beteg bőrével. Ráncmentes ágyvédelem kell.